Alex Chipciu, despre salariul său uriaș de la CFR: „Ai de pierdut pe parte fotbalistică şi ca imagine. Eu mi-am ales treaba asta”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 24 ianuarie 2022, ora 12:44,
Alex Chipciu, sursa foto: CFR TV

În partida cu FCSB, Alex Chipciu a intrat în minutul 69, în locul lui Valentin Costache, și a marcat contra fostei sale echipe, în minutul 77.

Prin golul său, CFR Cluj prelua conducerea la 3-2. Însă victoria a fost spulberată în ultimul minut al prelungirilor, atunci când Valentin Gheorghe restabilea egalitatea pe tabelă, iar meciul se termina 3-3.

La finalul duelului care a avut loc pe Arena Națională, Alex Chipciu a fost chestionat, printre altele, și despre salariul său, unul dintre cele mai mari din Liga, un subiect ce naște multe discuții și dezbateri.

Fotbalistul de 32 de ani a ajuns în Gruia în luna ianuarie a anului 2020, liber de contract, și a dezvăluit că este pe cale să-și prelungească înțelegerea cu CFR Cluj.

În aceste moment sunt aproape să rămân la Cluj mai mult timp. Salariul meu a fost (n.r. problema) de când m-am apucat de fotbal şi până acum. Am avut salariu mare şi la Anderlecht, şi la Steaua. E normal să apară astfel de… Trebuie să-ţi şi asumi când ai salariul mare.

Clar eşti pe minus ca realizări, trebuie să faci orice ca să joci bine şi atunci când joci bine nu o să fii lăudat, când joci prost, o să fii cel mai criticat. Dar sunt confortabil cu treaba asta şi îmi doresc să am evoluţii bune indiferent de ce se vehiculează pe lângă.

Dar, clar, ai şi de pierdut pe parte fotbalistică şi ca imagine. Câteodată contează şi asta, dar asta este, merg înainte, eu mi-am ales treaba asta„, a declarat Chipciu, la finalul meciului FCSB – CFR Cluj.