Ana Bogdan a trecut de Magdalena Frech la turneul WTA 125 de la Paris! Românca își continuă drumul spre trofeu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 13 mai 2022, ora 16:01,
Ana Bogdan
Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (95 WTA) s-a calificat în semifinalele turneului WTA 125 de la Paris, după ce a învins-o pe poloneza Magdalena Frech (87 WTA, cs 8), cu 6-2, 6-4.

Magdalena Frech este a doua poloneză pe care Ana Bogdan o învinghe la Paris

Competiția, dotată cu Trophee Lagardere, are premii totale de 92.742 de euro. Ana Bogdan s-a impus 93 de minute, după ce în primul set s-a distanțat la 5-1. Cel mai lung game a fost la treilea, în care s-au jucat 16 puncte, românca realizând break.

În partea a doua a meciului, sportiva născută în Sinaia a condus, din nou, cu 5-1, a ratat două mingi de meci pe serviciul adversarei, după care a pus capăt partidei la 5-4, la prima ocazie ivită pe propriu serviciu.

În precedenta partidă directă, Ana Bogdan a beneficiat de abandonul adversarei când o conducea cu 5-3, 4-1 în 2018, în calificări la Montreal.

Frech este a doua poloneză pe care Bogdan o învinge la Paris. Ea a trecut în turul secund de a doua favorită a întrecerii, Magda Linette (54 WTA) cu 7-6 (4), 6-0.

Următoarea adversară a româncei este învingătoarea partidei Elsa Jacquemot (Franța, 229 WTA, wild card) – Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 52 WTA, cs 3). Meciul se joacă la această oră, iar scorul este 6-4, 1-6, 3-2.

Celelalte două meciuri din sferturile de finală au loc tot azi, după următorul program: Varvara Gracheva (Rusia, 72 WTA, cs 4) – Claire Liu (Statele Unite, 118 WTA, cs 7) și Kaia Kanepi (Estonia, 46 WTA, cs 1) – Donna Vekic (Croația, 106 WTA). învingătoarele se întâlnesc în semifinala de pe jumătatea superioară a tabloului.