Ana Bogdan este pe tabloul principal la Dubai! Victorie în două seturi cu Tereza Martincova

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 18 februarie 2023, ora 14:17,
Ana Bogdan
Ana Bogdan

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan (76 WTA) a acces pe tabloul principal al turneului de la Dubai, de categorie 1000 WTA.

Adversară accesibilă pentru Ana Bogdan în primul tur la Dubai

În ultimul tur „preliminar”, sportiva născută în Sinaia, a șaptea favorită a calificărilor, a învins-o cu 6-4, 7-5 pe cehoaica Tereza Martincova (98 WTA, cs 13) în 95 de minute.

Bogdan a început meciul cu un break, și-a cedat serviciul la 3-2, dar a trecut din nou în avantaj la 5-4. În următorul game a servit pentru a încheia setul, dar s-a văzut pusă în situația să salveze trei mingi de break. după ce a rezolvat această problemă, a convertit în punct a treia minge de set.

În partea a doua a confruntării, s-a consemnat un singur break, al Anei Bogdan, la 5-5, după care românca a câștigat a doua minge de meci.

În primul tur pe tabloul principal, Bogdan o va întâlni pe germanca Laura Siegemund (130 WTA), și ea venită din calificări. O victorie i-o va scoate în față româncei pe Ekaterina Alexandrova (Rusia, 18 WTA, cs 16) sau Shelby Rogers (Statele Unite, 46 WTA).

Pe tabloul principal se află, deja, două românce. Irina Begu (38 WTA) o are adversară pe cehoaica Barbora Krejcikova (29 WTA), pe care o conduce cu 1-0 la meciurile directe, iar Sorana Cîrstea (70 WTA) pe a 11-a favorită, brazilianca Beatriz Haddad Maia (12 WTA), în fața căreia a câștigat trei confruntări și a pierdut una, chiar în acest an.