Ana Bogdan se impune în turneul WTA 125 de la Iași

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 07 august 2022, ora 14:32,
Ana Bogdan
Ana Bogdan

Ana Bogdan a câștigat trofeul BCR Ladies Open de la Iași, un turneu din categoria WTA 125, după ce a trecut în ultimul act de rivala Panna Udvardy din Ungaria.

După o finală extrem de disputată, tenismena noastră s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 6-1, după două ore și 21 de minute de joc.

Ana Bogdan a controlat total prima manșă de la Iași, disputată pe o căldură deranjantă, dar și pe un vânt destul de tăios în dese rânduri. Tenismena de 29 de ani născută la Sinaia, 75 WTA, a dispus cu 6-2 de o Udvardy temătoare și apoi la final de manșă și plină de nervi, după 43 de minute.

Din păcate, chiar dacă a început bine și manșa secundă, românca a pierdut controlul și a început o sarabandă de break-uri. Dar Ana nu a putut să-și țină până la urmă serviciul decisiv, la 3-5, oferindu-i maghiarei șansa de a face 1 la 1 pe tabelă la seturi.

Ana a fost mult mai motivată și mai decisă în manșa a treia.