Anglia a surclasat Iran în Grupa B de la CM din Qatar! Meciul a fost prelungit cu 25 de minute

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 21 noiembrie 2022, ora 18:11,
Anglia–Iran 6-2

Naționala Angliei a debutat în forță la Campionatul Mondial din Qatar, învingând Iran cu 6-2. Prima repriză a fost prelungită cu 15 minute, iar a doua cu 10.

Portarul Iranului și-a spart nasul și a fost înlocuit în minutul 20

Golurile formnației pregătită de Gareth Southgate au fost marcate de Jude Bellingham (35), Bukayo Saka (43, 62), Raheem Sterling (45+1), Marcus Rashford (71) şi Jack Grealish (90). Itanianul Mehdi Taremi a realizat o dublă (65, 90+13-p).

În minutul 4, arbitrul de centru brazilian Raphael Claus a lăsat jocul să continue, deși Maguire a fost ţinut evident de Cheshmi în careu.

În minutul 8 s-a consumat o fază în urma căreia Iranul a avut de suferit. Kane a centrat în faţa porţii, Sterling nu a ajuns la minge, însă portarul Beiranvand s-a ciocnit de fundaşul Hosseini şi şi-a spart nasul.

Titularul din poarta echipei antrenată de portughezul Carlos Queiroz a primit îngrijiri mai multe minute, dar nu a putut continua şi a fost înlocuit cu Hossein Hosseini. Din cauza întreruperii jocului, prima repriză a fost prelungită cu 15 minute.

Marcus Rashford a marcat la câteva secunde după ce a fost trimis în teren

Anglia a deschis scorul în minutul 35, când Bellingham a reluat cu capul, de la 8m, mingea centrată de Shaw. Saka (43) a mărit diferenţa cu un şut din careu, iar în minutul 45+1, Kane a centrat de pe dreapta și Sterling a reluat în plasă de la 7 m.

În repriza secundă, Saka a reuşit dubla (62), cu un şut din careu, după ce a trecut de doi fundaşi. Iran a înscris primul său gol la o fază care nu anunţa mare lucru, Taremi şutând sub transversală, după ce a fost angajat în careu de Gholizadeh (65).

Rashford, introdus în minutul 70, a marcat după câteva secunde, din pasa lui Kane, iar în minutul 84 a trecut pe lângă şansa dublei, şutul fiind blocat de un fundaş.

Grealish, trimis în teren tot în minutul 70, a înscris după acţiune a lui Callum Wilson, dar ultimul gol al meciului a fost marcat de Taremi (90+13), din penalty, după intervenţia sistemului VAR.

Tot luni se joacă și celălalt meci din Grupa B, SUA – Ţara Galilor, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, de la ora 21:00. Etapa a 2-a programează, pe 25 noiembrie, meciurile Ţara Galilor – Iran și Anglia – SUA.

Au evoluat echipele:

Anglia: Pickford – Trippier, Stones, Maguire (70 – Dier), Shaw – Rice, Bellingham – Saka (70 – Grealish), Mount (70 – Foden), Sterling (70 – Rashford) – Kane (75 – Wilson). Selecţioner: Gareth Southgate

Iran: 1. Beiranvand (20 – H. Hosseini) – Moharrami, Cheshmi (46 – Kanani), S. Hosseini, Pouraliganji, Mohammadi (63 – Torabi) – Safi, Karimi (46 – Ezatolahi), Noorollahi (77 – Azmoun) – Jahanbakhsh (46 – Gholizadeh), Taremi. Selecţioner: Carlos Queiroz.

Arbitrii: Raphael Claus – Rodrigo Figueiredo Henrique Correa, Danilo Simon (toţi din Brazilia); arbitru de rezervă: Kevin Ortega (Peru)

Cartonaşe galbene: Jahanbakhsh (25), Pouraliganji (48).