Argint și bronz pentru România la CE de sabie! Fata președintelui COSR a urcat pe podium

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 21 februarie 2023, ora 21:57,
Amalia Covaliu

Sabrera Amalia Covaliu, legitimată la Dinamo, a obţinut medalia de argint la CE de cadeţi şi juniori de la Tallinn (Estonia).

Amalia Covaliu a ocupat locul 2 la CE de sabie de la Tallin, în proba de sabie

Fiica preşedintelui COSR, Mihai Covaliu, a fost întrecută în finală de unguroaica Emese Domonkos cu 15-10. Până în ultimul act, ea a avut 10 victorii: 6 în grupă şi 4 pe tabloul de 64. Născută pe 25 martie 2008, Amalia este antrenată de mama ei, Irina Covaliu.

La rândul ei, Anastasia Fusea (CS Dinamo) a cucerit medalia de bronz. Anastasia a câştigat 8 meciuri, dar a cedat în semifinale în faţa aceleiaşi sportive maghiare.

„Rosemarie Benciu a terminat pe locul 6, iar Alexandra Mitruș pe poziția a 14-a. România are patru sportive în top 15 la această armă, sabie feminin, cadete.

Felicitări sportivelor și tuturor antrenorilor care au contribuit la acest succes: Irina Covaliu, Sandu Constantin, Tiberiu Dolniceanu, Alexandru Chiculiță, Cristian Lupu, Andreea Doană și Ciprian Gălățanu!”, a anunțat FR de Scrimă pe pagina de facebook.