Armenii nu și-au luat gândul de la locul 2: „Calmați-vă, lupta continuă până la final”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 12 octombrie 2021, ora 09:30,
ARMENIA. Foto: Profimedia

Naționala de fotbal a României a învins selecționata similară a Armeniei, luni seară, cu scorul de 1-0, într-un meci disputat pe stadionul Steaua, în Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022, găzduit de Qatar.

La conferința de presă ulterioară meciului de pe Stadionul Steaua, selecționerul Armeniei a declarat că elevii săi au în continuare șanse de a se termina grupa pe locul secund.

Nu am jucat bine în prima repriză și schimbările au fost făcute cu scopul de a schimba ritmul jocului. Nu am putut avea posesia în prima repriză, a fost o problemă. Trebuie să lucrăm la asta pentru a evita goluri asemănătoare în viitor.

Putem egala în repriza a doua, și dacă am fi făcut-o, cred că ar fi fost corect. Jucătorii merită felicitați pentru eforturile făcute în partea a doua.

Sigur, situația noastră s-a complicat, dar vom continua să luptăm atâta timp cât avem șanse matematice. Seleționatele Armeniei, României și Macedoniei de Nord sunt foarte echilibrate. Norocul sportiv a fost cu noi în Armenia, dar n-a existat astăzi.

Micile detalii sunt cruciale pentru victorie. Calmați-vă, lupta continuă până la final. Trebuie să aveți răbdare până la capăt„, a declarat Joaquin Caparros.

Joaquin Caparros. Foto: Profimedia