Asley Gonzalez şi Vlăduţ Simionescu au fost eliminaţi prematur de la CM

Articol de Gabriel Ion - Publicat joi, 23 mai 2024, ora 20:48,
vladut simionescu

Judoka români Asley Gonzalez şi Vlăduţ Simionescu au părăsit CM de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite), fără a cunoaşte gustul victoriei.

România nu a mai câştigat o medalie la Mondiale din 2015, de la Astana

Judoka de origine cubaneză Asley Gonzalez, campion mondial în 2013, a intrat direct în turul secund al cat. 100 kg, fiind învins de olandezul Simeon Catharina.

Aurul a fost cucerit de azerul Zelim Koţoiev, victorios în finala cu canadianul Shady Elnahas. Japonezul Dota Arai şi spaniolul Nikoloz Sherazadishvili.

La cat. +100 kg, Simionescu a intrat şi el direct în runda a doua, unde a pierdut în faţa turcului Ibrahim Tataroglu. Titlul a fost câştigat de sud-coreeanul Minjong Kim, după o finală cu georgianul Guram Tuşişvili. Uzbecul Alişer Iusupov şi rusul Tamerlan Başaev au obţinut medaliile de bronz.

România a fost reprezentată de 9 sportivi la Campionatele Mondiale de judo de la Abu Dhabi: Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Ioan Dziţac (cat. 73 kg), Adrian Şulcă (cat. 81 kg), Vlad Vişan (cat. 90 kg), Alex Creţ (cat. 90 kg), Asley Gonzalez (cat. 100 kg) şi Vlăduţ Simionescu (cat. +100 kg), la masculin, iar la feminin de Florentina Ivănescu (cat. 63 kg) şi Amanda Zuaznabar-Torres (cat. 63 kg). Cele mai bune rezultate le-au obţinut Raicu şi Dziţac, care au atins optimile.

La Mondialele din Emiratele Arabe Unite (19-23 mai) s-au aliniat 658 de judoka din 107 ţări, 349 la masculin şi 309 la feminin.

Japonia a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 2 de argint şi 4 de bronz, urmată de Georgia, 2-1-1, Coreea de Sud, 2-0-3, etc.

România nu a mai câştigat o medalie la Mondiale din 2015, de la Astana.