Avertismentul lui Gheorghe Hagi înaintea meciului din Cupa României cu Rapid: „Nimănui nu-i va fi ușor cu noi”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 09 noiembrie 2022, ora 11:34,
Rapid-Farul
Rapid-Farul

Meciurile din Etapa a 2-a a Cupei României continuă azi, cea mai interesantă partidă fiind Rapid – Farul Constanța, programată în Giulești.

Rapid – Farul Constanța este capul de afiș al Etapei a 2-a din Cupa României

Adversarele de azi sunt pe primele două locuri în Superligă, Farul având 40p, iar Rapid 32p. cele două au mai fost adversare pe 21 octombrie, în Etapa a 15-a a campionatului, când au încheiat la egalitate, 1-1, pe același stadion.

Mai avem două meciuri până la pauza din Superligă pentru echipa națională. Sperăm să le facem pe amândouă bine și să câștigăm de fiecare dată, atât în Cupă, cât și în campionat. Nimănui nu-i va fi ușor cu noi”, a declarat Gheorghe Hagi, managerul Farului.

Eu am un lot, îmi asum responsabilitățile, fac o echipă care să meargă să câștige. Lotul este mare, am și echipa a doua, jucători foarte tineri și valoroși. O să mergem în Giulești cu o echipă cu care să câștigăm. Vedem care va fi ea. Trebuie să le dăm minute tuturor, să-i analizăm, să îi evaluăm, toți au nevoie de o șansă”, a mai spus el.

În Giulești, va fi un meci foarte spectaculos, un duel deschis. În Cupa României se joacă la victorie, nu ai nimic de pierdut. Sperăm să ne impunem pe teren și să venim acasă cu o victorie”, a completat mijlocașul Carlo Casap.

Programul complet al meciurilor de azi:

• GRUPA B: Gloria Buzău – UTA (Stadion „Gloria” – Buzău, 14:00)
  • GRUPA C: Rapid– Farul (Stadion Giulești – București, 21:00)
  • GRUPA D: Minaur Baia Mare – Hermannstadt (Stadion „Viorel Mateianu” – Baia Mare, 14:00), Chindia – FC Argeș (Stadion „Ilie Oană” – Ploiești, 14:45) și Ocna Mureș – Universitatea Craiova (Stadion Minaur – Zlatna, 17:00)

Rezultatele consemnate marți:

Joi vor avea loc meciurile:

• GRUPA A: FC U Craiova 1948 – FC Voluntari (Stadion Municipal – Târgu Jiu, 16:00)
  • GRUPA B: Oțelul– FCSB (Stadion Oțelul – Galați, 21:00)
  • GRUPA C: CSM Alexandria – “U” Cluj-Napoca (Stadion „Municipal” – Turnu Măgurele, 14:00) și CSC Dumbrăvița – CFR Cluj (Stadion „Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca, 18:15)