Barcelona a spulberat Sevilla cu 3-0, în Primera Division

Articol de Dan Istratie - Publicat duminică, 04 septembrie 2022, ora 09:03,
Barcelona, sursa foto: Profimedia Images

FC Barcelona s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 3-0, pe terenul echipei Sevilla FC, sâmbătă seară, într-un meci din etapa a 4-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Catalanii au deschis scorul pe stadionul Sanchez Pizjuan prin brazilianul Raphinha, în minutul 21, după o acţiune care l-a avut în prim plan pe francezul Ousmane Dembele.

Barca şi-a majorat avantajul înainte de pauză (36), prin polonezul Robert Lewandowski, aflat la cel de-al cincilea său gol în patru meciuri sub culorile „blaugrana”, rezultatul final fiind stabilit în repriza secundă de Eric Garcia (50).

Fundaşul francez Jules Kounde, transferat în această vară de FC Barcelona de la Sevilla, a fost integralist în acest joc şi a pasat decisiv la unele două goluri.

În urma acestui succes, FC Barcelona a revenit la două puncte în clasament de marea sa rivală, Real Madrid, lider după victoria obţinută pe teren propriu cu Betis Sevilla (2-1).

Rezultate:
Vineri
Celta Vigo – Cadiz 3-0
A marcat: Aspas (56, 75), Rodriguez (62).

Sâmbătă
Mallorca – Girona 1-1
Au marcat: Raillo (87), respectiv Samuel (90+2 – penalty).

Real Madrid – Betis Sevilla 1-1
Au marcat: Vinicius Junior (9), Rodrygo (64), respectiv Sergio Canales (17).

Real Sociedad – Atletico Madrid 1-1
Au marcat: Umar (55), respectiv Morata (5).

Sevilla FC – FC Barcelona 0-3
Au marcat: Raphinha (21), Lewandowski (36), Garcia (50).

Duminică se dispută partidele Osasuna Pamplona – Rayo Vallecano, Athletic Bilbao – Espanyol Barcelona, Villarreal – Elche şi Valencia CF – Getafe, în timp ce luni este programată întâlnirea Valladolid – Almeria.