Barcelona dă 60 de milioane de euro pentru un jucător dorit și de Chelsea! Va fi înlocuitorul lui Ousmane Dembele

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 02 iulie 2022, ora 13:03,
Raphinha
Raphinha

Echipa spaniolă Barcelona vrea să umple golul lăsat de francezul Ousmane Dembele și l-a ofertat pe brazilianul Raphinha, de la Leeds, care era dorit și de Chelsea.

Raphinha va avea la Barcelona un salariu sezonal de 6 milioane de euro

Contractul francezului Ousmane Dembele cu Barcelona a expirat pe 30 iunie 2022, astfel că mijlocașul poate pleca gratis la orice echipă dorește. El a refuzat ofertele de prelungire a înțelegerii, nemulțumit de salariul propus, 6 milioane de euro pe an.

Ca urmare, Barcelona s-a reorientat rapid și a luat legătura cu agentul mijlocașului brazilian al lui Leeds United, Raphinha. Acesta era în discuții cu Chelsea, dar le-a oprit imediat când a auzit de interesul grupării castalane.

Conform jurnalistului Gerard Romero, Barcelona va achita lui Leeds 60 de milioane de euro pentru mijlocașul ofensiv de 25 de ani. Mai mult, chiar, sud-americanul este mulțumit de salariul de 6 milioane de euro pe an.

Raphinha a jucat 9 meciuri în naționala Braziliei, marcând de 3 ori

Raphinha a mai trecut în carieră pe la Sporting Lisabona și Rennes, iar din 2020 joacă în Premier League, pentru Leeds United, de care este legat prin contract până în iunie 2024. În ultimul sezon, Raphinha a jucat în 36 de meciuri oficiale pentru Leeds, a marcat 11 goluri și a dat 3 pase decisive.

Jucătorul a fost convocat în premieră la naționala Braziliei în august 2021, pentru meciurile din preliminariile CM 2022, cu Chile, Argentina și Peru.

Nu a jucat niciun minut, dar și-a făcut debutul în octombrie, în fața Venezuelei, când a și marcat de două ori în victoria Braziliei cu 4-1. A mai punctat o dată pentru Brazilia în prima zi a lunii februarie, deschizând scorul în meciul câștigat cu 4-0 în fața Paragvuayului.

În total, Raphinha a jucat de 9 ori pentru naționala de cinci ori campioană mondială și presa din țara cafelei este convinsă că Raphinha va fi selecționatul în lotul care va participa la Campionatul Mondial din Qatar, organizat între 21 noiembrie și 18 decembrie.