Belgia, victorie chinuită în Grupa F de la CM din Qatar! Canada a ratat un penalty în minutul 11

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 23 noiembrie 2022, ora 23:15,
Thibaut Courtois

Naționala de fotbal a Belgiei, a doua în clasamentul FIFA, s-a impus cu 1-0 în fața Canadei în Grupa F de la Campionatul Mondial din Qatar.

Alphonso Davies a ratat un penalty pentru canadieni în minutul 11

Fotbaliștii de peste Ocean puteau deschide scorul în minutul 9. Arbitrul zambian Janny Sikazwe a consultat sistemul VAR și a acordat Canadei o lovitură de la 11 metri, după un henț al lui Yannick Carrasco.

Dar Alphonso Davies a executat slab, iar Thibaut Courtois a respins. În finalul primei reprize s-a înscris unicul gol al meciului, avându-l ca autor pe Batshuayi, care l-a învins pe portarul Borjan în minutul 44.

În aceeași grupă, Marco și Croația au remizat, 0-0. În etapa a 2-a, care va avea loc pe 27 noiembrie, sunt programate partidele: Belgia – Maroc de la ora 15:00 și Croația – Canada de la 18:00.

Belgia – Canada 1-0 (1-0); Grupa F

Ahmad bin Ali Stadium (Al Rayyan)

Marcator: Batshuayi (44)

Belgia: Courtois – Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen – Castagne, Tielemans (46 – Onana), Witsel, Carrasco (46 – Meunier) – de Bruyne, E. Hazard (62 – Trossard, 78 – Openda) – Batshuayi. Selecționer: Roberto Martinez.

Canada: Borjan – Johnston, Vitoria, Miller – Laryea (74 – Adekugbe), Hutchinson (58 – Kone), Eustaquio (81 – Osorio), Davies – Buchanan (81 – Millar), Hoilett (58 – Larin) – David. Selecționer: John Herdman

Au arbitrat: Janny Sikazwe (Zambia) – Jerson dos Santos (Angola), Arsenio Maringule (Mozambic); rezervă: Yoshimi Yamashita (Japonia)

Cartonașe galbene: Carrasco (9), Meunier (54), Onana (56) / Davies (81), Johnston (83).