Bernadette Szocs a făcut legea la Naționalele de tenis de masă! Câte titluri a câștigat la competiția de la București

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 18 aprilie 2022, ora 19:21,
Bernadette Szocs

Bernadette Szocs (Steaua) şi Rareş Şipoş (SCM Gloria Buzău) au câştigat titlurile în probele de simplu ale Campionatului Naţional de tenis de masă, găzduit de Sala Polivalentă „Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti.

Bernadette Szocs a câștigat trei titluri la CN de tenis de masă de la București

La feminin, Bernadette Szocs a învins-o în finală pe Adina Diaconu (CSM Slatina), cu 4-2. Medaliile de bronz au fost obţinute de stelistele Elizabeta Samara, învinsă în semifinale de Diaconu cu 4-1, şi Andreea Dragoman, întrecută de Szocs cu 4-1 în penultimul act, conform agerpres.ro.

Şipoş l-a învins în finala masculină pe Hunor Szocs (Steaua) cu 4-2. Ovidiu Ionescu (SCM Gloria Buzău) şi Cristian Pletea (CS TT Top Star Constanţa) ai cucerit medaliile de bronz. Ionescu a fost învins în semifinale de Szocs cu 4-3, iar Pletea a pierdut în faţa lui Şipoş cu 2-4.

Bernadette Szocs s-a impus la dublu mixt alături de Darius Movileanu

La dublu mixt, Darius Movileanu şi Szocs au trecut în finală de cuplul Andrei Istrate, Elizabeta Samara cu 3-0. Medaliile de bronz au revenit perechilor Iulian Chiriţă, Bianca Mei-Roşu şi Hunor Szocs, Andreea Dragoman.

În semifinale, Istrate şi Samara au trecut cu 3-0 de cuplul Chiriţă/Mei-Roşu, iar Movileanu şi Berndette Szocs au dispus de Hunor Szocs/Andreea Dragoman cu 3-2.

Bernadette Szocs a câștigat titlul la dublu feminin împreună cu Elizabeta Samara

Szocs și Samara au câştigat titlul în proba feminină de dublu, după 3-2 în finala cu perechea Irina Ciobanu, Adina Diaconu (CSM Slatina). Medaliile de bronz au revenit cuplurilor Daniela Dodean Monteiro (CSM Arad), Tania Plăian (CSM Bistriţa), respectiv Dragoman, Roxana Istrate (ambele de la Steaua).

Samara și Szocs a trecut în semifinale de Dodean Monteiro și Plăian cu 3-0, iar Ciobanu și Diaconu de Dragoman și Istrate cu 3-0.

La dublu masculin s-au impus Ionescu (SCM Gloria Buzău) şi Alin Spelbuş (CS Victoria Câmpulung), după 3-1 în finala cu Alexandru Cazacu (CS Mioveni) și Paul Mladin (CS TT Top Star Constanţa).

Cristian Grigore (CS TT Top Star Constanţa) și Andrei Tomică (Steaua) şi steliștii Hunor Szocs și Cristian Chiriţa şi-au adjudecat medaliile de bronz. În semifinale, Ionescu şi Spelbuş au dispus cu 3-1 de Grigore și Tomică, iar Cazacu și Mladin au trecut de Szocs și Chiriţă cu același scor.