Ce a răspuns Florin Tănase când a fost întrebat dacă se aștepta să fie titular cu Bosnia

România va juca împotriva Bosniei, pe Arena Națională, în prima etapă din preliminariile Cupei Mondiale 2026.
Cu aproximativ o oră înainte de startul acestui meci, selecționerul Mircea Lucescu (79 de ani) a anunțat primul 11 al României pentru duelul cu Bosnia, iar din garnitura de start face parte și Florin Tănase (30 de ani), mijlocașul ofensiv al celor de la FCSB.
Cu puțin timp înaintea partidei, Florin Tănase a fost întrebat de reporteri dacă se aștepta să fie titularizat de ”Il Luce” la acest meci, iar fotbalistul ”roș-albastru” a răspuns în trei cuvinte.
Florin Tănase, întrebat dacă se aștepta să fie titular cu Bosnia: ”Contează că sunt”
”(n.r. te așteptai să fii titular cu Bosnia?) Contează dacă mă aşteptam să fiu titular?! Contează că sunt. Noi ne dorim să mergem la Mondial, asta avem în cap mereu când ne gândim la echipa naţională. Cred că suntem pregătiţi şi avem calităţile să mergem la Mondial. Oricărui jucător îi face plăcere să îmbrace tricoul echipei naţionale”, a spus Tănase la as.ro, cu puțin timp înaintea partidei cu Bosnia.