Ce spune Toni Petrea după o nouă victorie în Superligă: ”Eu vreau să fim realiști!”

Articol de Mihai Popescu - Publicat vineri, 03 februarie 2023, ora 20:21,
Toni Petrea
Toni Petrea

Echipa Chindia Târgovişte a dispus vineri, pe teren propriu, de UTA Arad, scor 2-1, în primul meci al etapei a 24-a din Superligă.

La finalul meciului, Toni Petrea a oferit mai multe declarații.

”O victorie importantă, grea, cu un adversar bun. Cu o primă repriză echilibrată, cu ocazii de ambele părți. În a doua repriză am început mai în defensivă. Am făcut câteva schimbări care și-au făcut efectul, iar pe final a venit acel gol care a dus cele trei puncte.

Neguț, nici nu știam dacă poate să joace. Acuzase o problemă. Mă bucură că a reușit să ducă 90 de minute la capăt. Sunt bucuros că a reușit să reziste. Plus că a adus o victorie importantă echipei noastre.

”(n.r. – despre Cooper) Știm ce calități are, mizăm pe ele. Știam că pe un teren greu, este puternic și poate proteja mingea, la devieri pentru colegii din linia a doua. Mă bucură faptul că a reușit să marcheze. A mai avut un gol, anulat pentru ofsaid. Nu vreau să comentez dacă a fost sau nu. Nu îmi place să vorbesc despre arbitraj.

Eu vreau să fim realiști pentru că o victorie sau o înfrângere te poate urca sau coborî. Nu suntem 100% convinși că am scăpat de retrogradare, pentru că mai sunt multe meciuri de disputat”, a spus Petrea, la finalul meciului.