CFR a câștigat derby-ul feroviar! Rapid a ratat un penalty în minutul 90+8

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 16 iulie 2022, ora 23:53,
Yuri Matias
Yuri Matias

Campioana CFR Cluj a debutat în noul sezon al Superligii pe teren propriu. Echipa antrenată de Dan Petrescu s-a impus cu 1-0, dar oaspeții au ratat un penalty în minutul 90+8.

Prima victorie a celor de la CFR în acest sezon într-un meci oficial

Echipa ardeleană venea după eliminarea din turul 1 preliminar al Champions League, unde FC Pyunik s-a impus la loviturile de departajare, chiar în Gruia.

Unicul gol al meciului împotriva Rapidului a fost marcat în minutul 17. Dugandzici a reluat cu capul mingea centrată din corner, Horațiu Moldovan a respins în față, iar Yuri Matias a înscris din apropiere.

În minutul 4 al prelungirilor meciului, Rapid a cerut penalty la o minge atinsă cu mâna de Hoban la centrarea lui Ioniță.

Sebastian Colțescu a făcut semn ca jocul să continue, dar a fost chemat de arbitrii VAR să revadă faza. După ce a analizat faza, el a indicat punctul cu VAR, dar Albu a șutat slab, iar Bălgrădean a parat.

A fost prima victorie a celor de la CFR în acest sezon într-un meci oficial, după două remize și o înfrângere.

Ghinion pentru Rapid în prima repriză a meciului de la Cluj

În prima repriză, echipa oaspete nu a tras niciun șut pe poartă. În plus, antrenorul Adrian Mutu a fost nevoit să facă trei schimbări, toate din cauza unor accidentări.

În minutul 12, Jakub Vojtus a acuzat probleme de ordin fizic. Atacantul slovac a fost înlocuit cu Romario Moise.

În minutul 31, Claudiu Belu-Iordache n-a mai putut să continue partida, iar în locul său a fost introdus pe teren Florin Ștefan.

Romario Moise a rezistat pe gazon doar 26 de minute. Mijlocașul de 26 de ani a acuzat probleme musculare și a cerut schimbare. Ca urmare, Mutu a făcut a treia schimbare și l-a introdus pe teren pe Alexandru Ioniță, în minutul 38.