CFR Cluj a ratat victoria în prelungiri, cu Young Boys Berna. Calificarea în play-off-ul Champions League se va decide în retur

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 03 august 2021, ora 22:59,

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Young Boys Berna, scor 1-1, într-un meci disputat marți seară, pe teren propriu, în prima manșă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Campioana en-titre a României a deschis scorul în minutul 4, prin Cristi Manea. Deac a centrat din lovitură liberă, Omrani a deviat cu capul, iar Manea a trimis mingea în plasă, dintr-o poziție suspectă de offside.

Alibec a trimis peste poartă, în minutul 11. Elvețienii au replicat patru minute mai târziu, prin Siebatcheu, dar Arlauskis a reținut. Alibec a ieșit de pe teren în  minutul 21, din cauza unor probleme medicale.

După pauză, oaspeții au căutat golul egalizator. În minutul 50 Cestor a respins prost până la Fassnacht, care a trimis pe lângă poartă. În minutul 76, Elia a șutat din marginea careului, dar Arlauskis a fost pe fază.

În al treilea minut de prelungire, Young Boys Berna a restabilit egalitatea, stabilind scorul final. Aebischer a executat o lovitură liberă, Arlauskis a boxat, mingea a ajuns până la Sierro, care a marcat.

Returul va avea loc marțea viitoare, la Berna.

Au evoluat următoarele echipe:

CFR Cluj: Arlauskis – Manea, Bouhenna, Cestor, Camora – Susici, Rodriguez, Sigurjonsson (Costache ’85) – Deac – Alibec (Păun ’22), Omrani (Debeljuh ’62). Antrenor Marius Şumudică;

Young Boys: Von Ballmoos – Hefti, Camara (Rieder ’56), Zesiger, Garcia (Lefort ’71) – Ngamaleu (Spielmann ’71), Aebischer, Martins (Sierro ’84), Fassnacht (Lauper ’56) – Elia, Siebatcheu. Antrenor David Wagner.

Dacă va trece de Young Boys, CFR Cluj va disputa play-off-ului Ligii Campionilor cu învingătoarea din dubla Ferencvaros (Ungaria) – Slavia Praga (Cehia). Dacă nu va trece de echipa elvețiană, gruparea ardeleană va evolua în play-off-ul Ligii Europa, cu învinsa din dubla dintre Steaua Roşie Belgrad (Serbia) şi Şerif Tiraspol (Moldova).

cristian manealiga campionilorfotbal 1-0young boys bernarealitateacfr cluj