CFR Cluj, de nerecunoscut! Înfrângere şi cu AZ Alkmaar, în Conference League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 21 octombrie 2021, ora 23:53,
CFR Cluj - AZ Alkmaar/Sursa foto: Twitter Alkmaar

CFR Cluj a pierdut un nou meci sub comanda lui Dan Petrescu. După eşecul cu Rapid din campionat, scor 0-2, ardelenii au pierdut acum şi meciul cu AZ Alkmaar, din Conference League, de pe teren propriu, scor 0-1.

Unicul gol al partidei care s-a disputat în Gruia a fost marcat de către Jesper Karlsson. Acesta a punctat pentru oaspeţi în prima repriză, în minutul 18, din assistul lui Yukinari Sugawara.

Pe lângă golul marcat, olandezii au mai trecut pe lângă o posibilitate de a înscrie. În minutul 15, Clasie a şutat puternuc, însă mingea a lovit bara porţii laterale a lui Cristian Bălgrădean. CFR Cluj a încercat să egaleze situaţia de pe tabelă, însă totul a fost în zadar.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj a rămas pe ultimul loc în Grupa D a Conference League, unde a acumulat doar un singur punct din 3 partide până acum. De partea cealaltă, cei de la AZ Alkmaar au rămas pe primul loc în grupă, cu 7 puncte acumulate din 3 meciuri disputate.

CFR Cluj - AZ ALKMAAR/Sursa foto: Twitter Alkmaar
CFR Cluj – AZ ALKMAAR/Sursa foto: Twitter Alkmaar

Cum au arătat echipele de start în meciul de joi seara

CFR Cluj: Bălgrădean – Manea, Burcă, Cestor, Camora – Păun, Bordeianu, Culio – Deac, Debeljuh, Omrani
Rezerve: Cristiano, Hindrich – Rodriguez, Graovac, Sigurjonsson, Susic, Costache, Boateng, Petrila, Bouhenna, Alibec, Ștefan
Antrenor: Dan Petrescu

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen – Sugawara, Hatzidiakos, Martins Indi, Wijndal – Midtsjo, D. De Wit, Clasie – A. Gudmundsson, Pavlidis, Karlsson
Rezerve: Verhulst, Reus – Aboukhlal, Koopmeiners, Witry, Evjen, Duin, Letschert, Taabouni, Reijnders, Beukema
Antrenor: Pascal Jansen