VIDEO | CFR Cluj, victorie cu CS U Craiova, în etapa a 9-a. Oltenii au avut cele mai mari ocazii de gol

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 20 septembrie 2021, ora 22:53,
CS U CRAIOVA – CFR CLUJ

CFR Cluj a învins-o pe CS U Craiova, la limită, scor 1-0, pe teren prorpiu, într-un meci de fotbal disputat luni seară, în epilogul etapei a noua a Ligii I. Jucătorii pregătiți de Laurențiu Reghecampf au avut mai multe ocazii decât adversarii lor, dar campioana en-titre a ținut de rezultat.

Andrei Burcă l-a învins pe portarul Pigliacelli, cu o lovitură de cap, în minutul 20, iar scorul a devenit 1-0 pentru CFR Cluj.

Oltenii au replicat nouă minute mai târziu. Găman i-a centrat perfect lui Ivan, dar mingea trimisă cu capul de atacant a trecut puțin pe lângă poartă.

Până la pauză, același Ivan a încercat o foarfecă din careul de șase metri, dar mingea nu a prins cadrul porții.

Oaspeții au continuat să atace și în repriza secundă. În minutul 48 Cîmpanu a trimis din afara careului, mingea a fost deviată, dar a izbit bara porții lui Bălgrădean.

Gazdele au replicat în minutul 68. Burcă trimis cu capul, pe poartă, dar Pigliacelli a apărat.

Câteva minute mai tîrziu, Pigliacelli și-a salvat din nou echipa de la primirea unui gol. Italianul a respins mingea trimisă cu capul de Manea.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a acumulat 24 de puncte și conduce în clasamentul Ligii I. CS U Craiova e pe 9, cu 13 puncte.

Au evoluat echipele

CFR Cluj: Bălgrădean – Cr. Manea, Burcă, Bouhenna, Camora – Culio, Bordeianu (Cestor ’90), Păun (Boateng ’83) – Petrila, Costache (Chipciu ’86), Deac. Antrenor: Dan Petrescu

CS U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Găman, Screciu, Bancu – Houri, Mateiu (Cîmpanu ‘ 42), Nistor – Gustavo (Baiaram ’75), Koljic (Markovici ‘ 54), Ivan (Vînă ’75). Antrenor: Laurenţiu Regehcampf

etapa 9cfr cluj1-0burcaliga 1realitateacs u craiovafotbal