Chindia Târgoviște rămâne în Liga 1! Totul s-a decis la loviturile de departajare

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 29 mai 2022, ora 21:36,
Chindia Târgoviște – Concordia Chiajna 4-1

Chindia Târgoviște și-a păstrat locul în Liga 1, după ce a trecut foarte greu de Concordia Chiajna, la baraj. Ilfovenii câștigaseră în tur cu 2-1, iar la meciul retur, de la Ploiești, au rezistat până în minutul 90.

Echipa din Târgoviște a marcat golul izbăvitor în minutul 90+1

Nasser Chamed a adus bucuria în tabăra echipei gazdă în primele secunde de prelungire ale celor 8 minute dictate de arbitrul partidei. El a reluat, cu capul, după un corner, și a dus partida în prelungiri.

În reprizele suplimentare, tot Chindia a avut mai mult inițiativa, dar nu a mai găsit drumul spre gol și s-a ajuns la loviturile de departajare.

Dâmbovițenii au fost foarte siguri la execuții, iar Căbuz s-a aflat în zi de grație. Portarul Chindiei a parat execuțiile lui Nemanja Sokovic și Raul Palmeș și după două serii scorul era 2-0 pentru gazde, Iacob și Passaglia marcând.

Chunchukov și Llullaku au înscris în seria a 3-a, după care Daniel Celea a transformat a 3-a lovitură a Chindiei și a închis meciul, scorul la loviturile de departajare fiind 4-1.

Așadar, Chindia Târgoviște a scăpat ca prin urechiele acului de o retrogradare în liga secundă și va juca pentru al 4-lea an la rând în primul eșalon.

În acest moment se cunosc 15 dintre cele 16 formații care vor juca în Liga 1 în sezonul viitor. Ultima se decide la finalul returului celuilalt baraj, Dinamo – “U” Cluj-Napoca. Echipa din Ardeal s-a impus în tur cu 2-0, iar în minutul 40 din retur scorul este 1-1.