Ciprian Tătărușanu a fost prezentat la noua echipă: „O altă provocare într-o carieră deja ilustră”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat vineri, 11 august 2023, ora 17:48, 39
Ciprian Tătărușanu
Ciprian Tătărușanu

Portarul român Ciprian Tătărușanu este, oficial, noul jucător al echipei Abha FC, din prima ligă a Arabiei Saudite.

Ciprian Tătărușanu este, pentru 2 ani, jucătorul echipei saudite Abha FC

Românul, pe 9 februarie a împlinit 37 de ani, a semnat un contract pe doi ani, și va primi un salariu stagional de 1,8 milioane de euro.

E oficial. Suntem încântați să anunțăm următorul capitol din călătoria remarcabilă a lui Ciprian Tătărușanu, care i se alătură lui Abha.

O altă provocare într-o carieră deja ilustră. Îi doresc mult succes lui Tătarusanu la noua sa echipă!”, a scris pe Instagram Pietro Chiodi, impresarul lui Ciprian Tătărușanu.

De-a lungul carierei, Tătărușanu a jucat pentru Gloria Bistrița, Steaua, Fiorentina, Nantes, Lyon și AC Milan.

El a cucerit două titluri (20012/2013 și 2013/2014), Cupa României (2010/2011) și Supercupa României (2013) cu Steaua, polus un titlu (2021/2022) cu AC Milan.

Abha FCciprian tătărușanuarabia saudita