Cristina Neagu îndeamnă la calm după calificarea în sferturile Ligii Campionilor: „Final Four e departe, nu facem nuntă”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 20:42,
CSM București

Echipa feminină de handbal CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale EHF Champions League.

Final Four e departe, nu facem nuntă”, spune Cristina Neagu, după ce CSM București a ajuns în sferturile Ligii Campionilor

Campioana României a învins Krim Ljubljana cu același scor, 30-24, în ambele manșe. Pentru un loc la Turneul Final Four de la Budapesta, programat pe 1 și 2 iunie, CSM București se va lupta cu echipa franceză Metz.

Aceasta a terminat Grupa B a competiției, aceeași din care a făcut parte și Rapid, pe locul 1, cu 11 victorii în 14 meciuri.

Cristina Neagu recunoaște că și-ar fi dorit ca meciurile cu formația franceză să se joace mai devreme, nu între 27 aprilie și 5 mai.

Ne dorim să ajungem în Final Four, întâlnim o echipă bună şi ce poate face diferența e să fim exacte în atac şi apărare.

Cred în şansa noastră, acum nu facem nuntă din această calificare, mai avem o lună până la sferturile de finală.

Urmează această perioadă cu echipa națională, care e destul de lungă, după care fetele se întorc. Nu avem foarte mult timp de pregătire.

Acum suntem bine, dacă jucam peste o săptămână sau două clar eram foarte bine, dar nu pot spune cum vom fi peste o lună.

Final Four e încă departe, ne concentrăm pe următorul meci şi suntem ‘all-in’ pentru meciul cu Metz”, a spus Neagu, autoare a 7 goluri din 13 aruncări.