CSM Bucureşti a cucerit Supercupa României! Portarul Rapidului a părăsit terenul pe targă, cu guler cervical

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 23 august 2022, ora 23:14,
Rapid și CSM București se vor înfrunta din nou duminică, în Sala Rapid, în prima etapă a Ligii Florilor

Echipa feminină de handbal CSM Bucureşti a câștigat Supercupa României, după ce a învins Rapid cu 28-26 (13-16), în Sala Polivalentă din Capitală.

Portarul Rapidului, Ivana Kapitanovic, a suferit o accidentară gravă în minutul 59

Deţinătoarea Cupei României şi-a trecut în palmares a patra Supercupă, după cele din 2016, 2017 şi 2019, din opt jucate.

„Tigroaicele” au făcut o primă parte de meci foarte bună şi au condus în marea majoritate a timpului, dar Rapid, care a jucat în premieră pentru acest trofeu, a înclinat balanţa în finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avans de trei goluri, 16-13.

CSM Bucureşti a făcut diferenţa în ultimul sfert de oră, câştigând fără emoţii în faţa campioanei en titre.

Evenimentul a fost umbrit de accidentarea gravă în zona cervicală a portarului croat Ivana Kapitanovic în min. 59, la o ciocnire cu Malin Aune. Portarul Rapidului a părăsit terenul pe targă şi cu guler cervical.

Rapidistele au fost premiate de fosta handbalistă Narcisa Lecuşanu, membră în Comitetul Executiv al IHF, iar câştigătoarelor le-au fost înmânate medaliile de către ministrul Sportului, Eduard Novak.