CSM București a făcut un pas uriaș spre titlu! „Tigroaicele” au învins Rapid la limită și conduc detașat în clasament

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 30 ianuarie 2023, ora 19:34,
CSM București

Echipa CSM București a învins Rapid, cu 27-26 (13-13), în Etapa a 14-a a Ligii Florilor și continuă marșul triumfal spre un nou titlu.

CSM București are un avans de 6p față de a doua clasată

Echipa antrenată de Adrian Vasile continuă să fie neînvinsă în actuala stagiune, adunând 13 victorii și o remiză, în chiar pșrima etapă, 31-31 pe terenul Rapidului. Ca urmare, CSM are un avans de 6p față de ocupanta locului 2, Gloria Bistrița.

Meciul a avut loc în Sala Polivalentă din București, umplută până la refuz de iubitori ai handbalului. CSM București a început în forță și a avut avantaj pe tabela de marcaj chiar și de 3 goluri, dar Rapid a egalat înainte de pauză.

Cu 10 minute înainte de final, antrenorul Rapidului, Carlos Viver, a forțat două atacuri fără portar, iar CSM a profitat din plin și s-a distanțat la 4 goluri. Yot ce a putut campioana a fost să reducă din diferență, iar în ultimele secunde a ratat atacul care le-ar fi adus un punct.

Principalele marcatoare au fost Neagu 7 goluri, Dembele 5, pentru CSM Bucureşti, respectiv Kanor şi Badea, cu câte 5 reuşite, pentru Rapid.

În celelalte meciuri ale Etpaei a 14-a s-au consemnat rezultatele: CSM Slatina – Gloria Buzău 17-23, Gloria Bistriţa – HC Zalău 32-25, Dacia Mioveni – CSM Tg. Jiu 23-27, Minaur Baia Mare – SCM Craiova 36-25, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 25-15 și CSM Galaţi – SCM Rm. Vâlcea 22-26.