CSM Lugoj n-a avut nicio șansă în turul finalei Challenge Cup! Victorie clară pentru Reale Mutua Fenera Chieri

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 15 martie 2023, ora 23:44,
Reale Mutua Fenera Chieri – CSM Lugoj 3-0

Echipa feminină de volei CSM Lugoj a fost învinsă de formația italiană Reale Mutua Fenera Chieri, în prima manşă a finalei Cupei Challenge.

Returul finalei Challenge Cup dintre CSM Lugoj și Reale Mutua Fenera Chieri are loc pe 22 martie, la Timișoara

Meciul a avut loc la Torino, iar gazdele s-au impus cu 3-0 (15, 26, 17) în 77 de minute. Deţinătoarea Supercupei României s-a ridicat la nivelul adversarei doar în setul secund, pe care l-a controlat clar în prima jumătate.

CSM Lugoj a început în forță partea a doua a confruntării, conducând cu 8-1, 12-3 și 15-6, dar din acel moment pe teren a fost o singură echipă.

Reale Mutua Fenera Chieri a redus diferența cu fiecare punct, a preluat conducerea cu 19-18 și a ratat trei mingi de set înainte de a se impune cu 28-26.

Elizaveta Ruban, cu 12 puncte, şi Aliona Martiniuc, cu 11 puncte, au fost cele mai bune jucătoare ale echipei bănăţene. Manşa secundă a finalei va avea loc pe 22 martie, în Sala „Constantin Jude” din Timişoara (18:30).

Până atunci, CSM Lugoj (Locul 5 în campionat) joacă sâmbătă în deplasare, împotriva Rapidului (Locul 3), într-o restanță din Etapa a 12-a. O victorie cu 3-0 sau 3-1 o trimite pe locul 3 în clasamentul final și va întâlni CSO Voluntari în prima fază a play-off-ului.

Orice alt rezultat i-o va scoate în cale pe Dinamo. În schimb, Rapid poate termina pe Locul 2 (dacă se impune cu 3-0 sau 3-1) sau 4 (dacă pierde cu 2-3).