VIDEO | CSU Craiova, victorie în derby-ul cu Rapid. Oltenii i-au dominat pe giuleșteni

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 22 ianuarie 2022, ora 21:56,
Elvir Koljic

CSU Craiova a câștigat derby-ul cu Rapid, scor 1-0, sâmbătă seara, în cadrul etapei a 22-a a Ligii I.

Meciul s-a disputat pe arena „Ion Oblemenco”, din Craiova. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 5, când Elvir Koljic a fructificat o pasă a lui Andrei Ivan.

După doar cinci minute, bosniacul a fost aproape de dublă, când mingea trimisă cu capul s-a dus puțin pe lângă poartă. Relica repidiștilor a avut loc în minutul 20. Albert Stahl a trimis cu capul, dar Mirko Pigliacelli a reținut fără probleme. Oltenii începură tare și repriza secundă, iar în minutul 56 Andrei Ivan a șutat de la distanță, dar balonul a fost deviat și a s-a dus în afara terenului.

Gazdele și-au creat o nouă ocazie în minutul 66. Cîmpanu a scăpat singur cu portarul, dar Moldovan a intervenit. În urma acestei victorii, CSU Craiova a urcat pe locul 4, cu 35 de puncte, iar Rapid e pe 7, cu 32 de puncte.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Căpăţînă ’64), Papp, M. Constantin, Bancu – Screciu (Mateiu ’76), Al. Creţu – Gustavo (Baiaram ’76), Vînă (Cîmpanu ’64), Ivan – Koljic (Markovic ’58). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

FC Rapid: H. Moldovan – Acuna (Onea ’46), Săpunaru, Dandea, J. Morais – Albu, Crepulja (Kait ’69), R. Ilie (Marzouk ’69) – Sefer, Bălan (Vojtus ’46), Stahl (Pănoiu ’84). Antrenor: Mihai Iosif