Cupa Mondială a Cluburilor: Real Madrid s-a impus în semifinala cu Al-Ahly, scor 4-1, şi va juca finala cu Al-Hilal

Articol de Dan Istratie - Publicat joi, 09 februarie 2023, ora 08:07,
Real Madrid
Real Madrid

Echipa spaniolă Real Madrid a învins miercuri, la Rabat, scor 4-1, formaţia egipteană Al-Ahly, în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor. Real, care a ratat un penalti, s-a calificat pentru finală, unde va întâlni gruparea saudită Al-Hilal.

Realul, fără o serie de jucători importanţi, a deschis scorul destul de târziu pe stadionul Prince Moulay Abdellah, din Rabat. Vinicius Junior a înscris cu un şut din careu, în minutul 42. În startul reprizei secunde a venit şi al doilea gol madrilen, marcat de Federico Valverde, în minutul 46, tot cu un şut din interiorul careului.

În minutul 63 Camavinga l-a faultat pe Hussein El Shahat în careu şi arbitrul a dictat penalti, transmformat de Ali Maâloul, în minutul 65.

În minutul 82 Vinicius Junior a fost faultat în careu de către Amr El Soleya, însă penalti-ul acordat Realului şi executat de Luka Modric a fost apărat de portarul Mohamed El Shenawy.

Finalul meciului a a mai adus însă două goluri pentru spanioli. Mai întâi a înscris Rodrygo, în minutul 90+2m pentru ca în minutul 90+8 Sergio Arribas să stabilească scorul final, Real Madrid – Al-Ahly 4-1.

În finala Cupei Mondiale a Cluburilor, sâmbătă, 11 februarie, Real Madrid va înfrunta echipa saudită Al-Hilal.