Dan Petrescu, fericit după succesul cu Academica: „Mă felicit! Ei puteau înscrie oricând”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 30 noiembrie 2021, ora 00:42,
Dan Petrescu, sursa foto: CFR Cluj/Youtube

CFR Cluj s-a impus fără mari emoții în partida cu Academica Clinceni, ultima clasată din Liga 1, scor 2-0, în etapa a 17-a din campionatul național.

La capătul meciului, Dan Petrescu s-a felicitat pentru faptul că a fost inspirat în momentul în care a ales echipa de start și abordarea tactică pentru acest duel, despre care a specificat că a fost mai dificil decât părea la prima vedere.

De asemenea, tehnicianul ardelenilor a tras un semnal de alarmă în vederea următorului adversar din Liga 1, Chindia Târgoviște.

”Meciul a fost mai greu decât spuneți. În prima repriză a fost echilibrat. Noi am marcat în două dintre cele trei ocazii pe care le-am avut. Am avut inspirația să-i bag pe Costache și pe Sigurjonsson și bravo lor, înseamnă că sunt cu capul aici.

Ei puteau înscrie oricând și să schimbe meciul. Mă felicit, și fundașii au jucat foarte bine, e al cincilea meci la rând în campionat în care câștigăm fără să luăm gol. Sunt foarte mulțumit de toți care au jucat. Era foarte importantă victoria, știu cât de greu e să motivezi jucătorii în aceste meciuri.

Ne așteaptă un meci incredibil de greu, cu o echipă care nu ia gol, e mai rău decât CFR”, a a declarat Dan Petrescu, după victoria cu Academica Clinceni.