David Popovici, cel mai bun sportiv la CE de înot de la Otopeni! România a încheiat întrecerea pe locul 3

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat luni, 11 iulie 2022, ora 08:43,
Mary Ambree Moluh și David Popovici

Înotătorul român David Popovici şi franțuzoaica Mary Ambree Moluh au fost desemnaţi cei mai buni sportivi de la CE de înot pentru juniori de la Otopeni.

David Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte

Ierarhia a fost alcătuită pe baza unui punctaj realizat pe baza celor mai bune performanţe înregistrate în competiţie.

Popovici a ocupat primul loc cu 951 puncte în acest clasament şi a fost urmat de polonezul Ksawery Masiuk (941) şi italianul Lorenzo Galossi (897).

Campionul român a cucerit cinci medalii, dintre care patru de aur (la 50 m liber, 100 m liber, 200 m liber, ştafetă 4×100 m liber) şi una de argint (ștafeta mixtă de 4×100 m liber).

În clasamentul feminin, Moluh a fost prima cu 920 p, urmată de estonianca Eneli Jefimova. Sportiva franceză a cucerit aurul la 50 m spate, ştafeta 4×100 m mixt şi combinata 4×100 mixt.

Popovici şi Moluh au fost premiaţi cu un trofeu din partea Federaţiei europene de nataţie (LEN). Italia a ocupat primul loc pe echipe, cu un punctaj de 780.

România a încheiat CE de înot de la Otopeni pe locul 3

Delegaţia României, cu nouă medalii, dintre care cinci de aur şi patru de argint, a încheiat pe locul trei în clasamentul pe medalii al Campionatelor Europene de înot de la Otopeni, după ce în ultima zi a obţinut un aur prin David Popovici (100 m liber) şi un argint prin Vlad Stancu (400 m liber).

În clasamentul final, Ungaria a ocupat primul loc cu 14 medalii (6-5-3), urmată de Polonia 16 (5-4-7), România 9 (5-4-0), Franţa 13 (4-6-3), Italia 14 (4-5-5) și Turcia 9 (4-2-3). 25 de ţări dintre cele 42 de participante au obţinut cel puţin o medalie la Otopeni.

Delegaţia României a câştigat nouă medalii la CE de înot pentru juniori de la Otopeni: 5 de aur – ştafeta masculină 4×100 m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu), David Popovici la 200 m liber, 50 m liber şi 100 m liber, Vlad Ştefan Stancu la 1.500 m liber, şi 4 de argint – ştafeta mixtă de 4×100 m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu), Bianca Costea la 50 m liber şi Vlad Stancu la 800 m liber şi la 400 m liber.