David Popovici, lăudat de specialiști după argintul mondial: „Poate considera această săptămână un succes”

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 18 decembrie 2022, ora 18:49,
David Popovici

Înotătorul român David Popovici reprezintă viitorul natației mondiale, scriu cei de la Swimming World Magazine.

David Popovici poate considera această săptămână un succes, a scris Swimming World Magazine

Dublul campion mondial și european de seniori și tineret în bazin lung a câștigat argintul în proba de 200m la Campionatul Mondial în bazin scurt de la Melbourne.

Fără să fie favorit, el a încheiat finala în 1:40,79. Medalia de aur a fost cucerită de sud-coreeanul Hwang Sunwoo, care a parcurs distanța în 1:39,72.

Este un rezultat foarte bun. În semifinale mi-am rupt un deget. Sunt foarte fericit după cursa de azi. A fost foarte dureros în timpul zilei, dar nu a fost o problemă în timpul cursei”, a declarat el, la finalul cursei.

Ocupanții primelor două locuri au fost lăudați de cei de la Swimming World Magazine. „În următorii ani, coreeanul Hwang Sunwoo și românul David Popovici vor oferi înotului multe confruntări atrăgătoare.

Înaintea competiției, Popovici a vorbit despre dorința sa de a acumula cât mai multe cunoștințe în bazin scurt și pentru a folosi această competiție ca un proces de învățare.

Poate considera această săptămână un succes, deoarece românul de 18 ani a setat un nou record mondial la juniori în proba de 100 de metri liber și a obținut un loc pe podium în cursa de 200 de metri.

Cunoscut cel mai bine pentru abilitățile sale în bazin lung, Popovici își va îndrepta acum atenția către campania din 2023 și pregătirea pentru Paris 2024”, au scris jurnaliștii de la Swimming World Magazine.