David Popovici și-a păstrat titlul european de juniori la 200 m! Este prima medalie individuală cucerită la Otopeni

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat miercuri, 06 iulie 2022, ora 17:45,
David Popovici

Înotătorul David Popovici a obţinut a doua sa medalie de aur la CE pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finală la 200 m liber, după ieri a triumfat la ștafeta 4×100 m.

David Popovici a cucerit prima medalie individuală la CE de juniori de la Otopeni

Este prima medalie medalie individuală pentru dublul campion mondial de seniori la competiția de la Otopeni, timpul obținut fiind 1:45,45.

El se calificase în finală cu al doilea timp. Popovici şi-a apărat, astfel, titlul cucerit anul trecut la competiția de la Roma. El deţine recordul probei la juniori, 1:43,21, stabilit pe 20 iunie 2022 la CM de seniori de la Budapesta.

Românul a avut, la start, al doilea timp de reacție și a întors primul la 50 m, după care s-a distanțat de adversari cu fiecare lungime de bazin. Podiumul a fost completat de Lorenzo Galossi (Italia, 1:47,71) şi Jacob Whittle (Marea Britanie, 1:47,85.

Popovici va înota din nou, miercuri, de la 18.57, tot într-o finală, alături de colegii săi din ștafeta mixtă 4×100 m liber, Ştefan Cozma, Anastasia Bako şi Irina-Ana Preda.

David Popovici a devenit campion european și la ştafeta de 4×100 m

David Popovici (17 ani) a cucerit prima medalie de aur la CE de juniori de la Otopeni marţi, la ştafeta 4×100 m. El, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu, a urcat pe prima treaptă a podiumului, impunându-se în finală cu timpul de 3:18,93.

CE de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni până pe 10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări, România fiind reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

La CE de anul trecut de la Roma, David Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, plus argintul cu ştafeta de 4×100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.