De ce a jucat Dinamo în verde? Iuliu Mureșan: „Vreți să vă spun adevărul?”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 20 iulie 2021, ora 09:29,
DINAMO
DINAMO

Dinamo a reușit să câștige împotriva celor de la FC Voluntari, scor 3-2, pe teren propriu, în prima rundă din noul sezon al Ligii 1.

Toate cele trei goluri ale ”alb-roșilor” au fost marcate de Deian Sorescu, în minutele 44, 59 și 72, iar pentru ilfoveni au punctat Lorand Fulop, în minutul 14, și Vadim Rață, în minutul 66. Deian Sorescu a fost declarat și ”omul meciului”.

Însă, pe lângă desfășurarea spectaculoasă a partidei, un alt detaliu a atras atenția. Suporterii au observat că jucătorii lui Dario Bonetti au evoluat într-un echipament de culoare verde complet, nu în tradiționalul alb-roșu.

Dinamo, sursa foto: Dinamo/Facebook

La finalul partidei, Iuliu Mureșan, administratorul special din Ștefan cel Mare, a dezvăluit motivul.

”Vreți să vă spun adevărul? Nu aveam destule tricouri roșii, au venit abia joi și nu am apucat să le inscripționăm. E adevărul, așa-mi place, trebuie să fim deschiși”, a declarat conducătorul ”câinilor”.

Următorul meci din campionat pentru Dinamo va fi în compania celor de la FC U Craiova. Meciul este programat luni, 26 iulie, de la ora 21:30, pe stadionul ”Ion Oblemenco”.