Dinamo, în derivă! Vali Lazăr: „Trebuie să ne trezim. Dacă pierzi două-trei meciuri, ajungi în zona grea”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 28 februarie 2020, ora 23:35,
dinamo-vali-lazar

Dinamo a pierdut pe teren propriu cu Academica Clinceni, scor 0-1, și riscă să coboare în clasamentul play-out-ului Ligii 1. ‘Roș-albii’ au pierdut trei dintre ultimele patru meciuri, iar mijlocașul Vali Lazăr a tras un semnal de alarmă.

Într-un meci fără multe ocazii clare, Alexandru Buziuc a înscris un gol de generic, în minutul 71.

Pentru Dinamo urmează un nou meci cu Academica Clinceni, în sferturile de finală ale Cupei României (marți, 3 martie), și partida din play-out cu Poli Iași (sâmbătă, 7 martie).

Ei au jucat foarte bine, s-au grupat în zona de apărare. Am încercat să îi desfacem, am avut foarte puţine ocazii şi, pe o greşeală a noastră, au marcat un gol extraordinar. Important e să ne trezim, că dacă pierzi două, trei meciuri ajungi în zona grea.

Trebuie să ne trezim, să ne calificăm în Cupă, pentru că e obiectivul principal pentru noi şi în următoarele meciuri trebuie să câştigăm, pentru că nu îmi doresc să ajungem în zona de baraj sau de retrogradare. Nu cred că e greu din punct de vedere al motivației să joci în play-out.

Este primordial acest meci (n.a. – cu Academica Clinceni, în Cupa României). Trebuie câştigat, nici nu mă gândesc la altceva. Sper să avem altă atitudine, terenul să fie mai bun„, a spus Valentin Lazăr la finalul partidei.