VIDEO | Dinamo, învinsă de FC Argeș, în etapa a șaptea a Ligii I. Dublă Cristi Tănase

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 28 august 2021, ora 20:00,
CRISTIAN TĂNASE

Dinamo a fost învinsă, pe teren propriu, scor 0-2, de FC Argeș, sâmbătă, într-un meci disputat în cadrul etapei a șaptea a Ligii I.

Echipa din Șoseaua Ștefan cel Mare a ajuns la a patra înfrângere consecutivă, fără gol marcat.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 10. Cristian Tănase a marcat cu un șut din afara careului. Gazdele au replicat cu patru minute înainte de pauză. Bordușanu a primit o pasă de la Sorescu în careu, dar Miguel a blocat șutul acestuia.

FC Argeș a stabilit scorul final, prin același Cristian Tănase, în minutul 62. Piteștenii puteau câștiga la scor de neprezentare, când Tofan a șutat pe lângă poartă, în minutul 78, deși se afla într-o poziție bună.

În urma acestei victorii, FC Argeș a urcat pe locul 11, într-un clasament provizoriu, cu 7 puncte, în timp ce Dinamo a coborât pe locul 13, cu un punct mai puțin, la egalitate cu Chindia Târgoviște.

Au evoluat echipele

Dinamo: Eşanu – Radu, Giafer, Grigore, Amzar (Bordusanu ’39) – Creţu, Răuţă, Bani (Neicuţescu ’46) – Mihaiu, Moldoveanu, Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Dos Santos, Muşat – Meza Colli, Viana (Piţian ‘55) – Isfan, Palic (Dumitraşcu ’55), Tănase (Dumitru ’81) – Said (Şerban ’55). Antrenor: Mihai Ianovschi

dinamorealitatealiga 1etapa 7fc argeșfotbal2-0