VIDEO | Dinamo, umilită de Farul. Eșanu a primit un gol de la mijlocul terenului

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat vineri, 20 august 2021, ora 23:23,
FARUL – DINAMO

Farul a învins-o pe Dinamo, cu scorul de 3-0, vineri seară, la Ovidiu, într-un meci din cadrul etapei a șasea a Ligii I.

Echipa lui Gică Hagi a deschis scorul în minutul 12. De Nooijer a centrat, iar Betancor a trimis mingea în poarta lui Eșanu.

Patru minute mai târziu, Betancor a nimerit bara, cu un șut la colțul lung. Dinamo a replicat prin Steliano Filip, care a trimis de la aproape 30 de metri, dar Aioani a reținut fără probleme. În minutul 54, Farul a marcat un gol antologic! Jefte Betancor l-a învins pe Eșanu cu un șut de la 60 de metri. Portarul s-a împiedicat chiar pe linia porții.

Trei minute mai târziu, Ganea a stabilit scorul final.

Au evoluat echipele:

Farul: Aioani – Mladen, Larie, V. Ghiţă, De Nooijer (Dussaut ’56)- Artean, A. Ciobanu (N. Popescu ’72), Pires (Purece ’56) – Ganea (Sali ’64), Betancor (Petre ’64), Pitu. Antrenor: Cătălin Anghel

Dinamo:  Eşanu – Amzar, Giafer, Grigore, Amzar –  Creţu, Răuţă (Borcea ’82), Filip – Bani (Mihaiu ’46),  Moldoveanu (Măgureanu ’86), Sorescu. Antrenor: Dario Bonetti

În urma acestui rezultat, Farul a urcat pe locul 4 într-un clasament provizoriu, cu 11 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 11, cu 6 puncte.

dinamo60 de metrilliga 1golconstantacentrul terenului3-0farulfotbaletapa 6