Dinamo, victorie importantă în Liga Campionilor la handbal masculin

Articol de Dan Istratie - Publicat vineri, 25 noiembrie 2022, ora 10:03,
Dinamo Bucuresti

Campioana la handbal masculin, Dinamo Bucureşti, a învins joi, pe teren propriu, formaţia poloneză Orlen Wisla Plock, scor 32-27 (15-14), în al şaptelea meci din grupa A a Ligii Campionilor Machineseeker.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost Kukic 7 goluri, Negru 6, Shebib 5, iar de la oaspeţi s-a remarcat Lucin, cu 8 reuşite.

La ultima aruncare dinaintea pauzei, Ante Kuduz a lovit cu mingea în cap un jucător advers din zid şi a fost eliminat direct cu cartonaş roşu, decizie contestată de Dinamo, în condiţiile în care handbalistul polonez a sărit în timpul aruncării.

În etapa a VII-a mai sunt programate, joi, disputele dintre PSG – GOG, SC Magdeburg – FC Porto şi Veszprem HC – HC Zagreb.

În primele meciuri din grupă, Dinamo a obţinut rezultatele: 28-30 cu SC Magdeburg, 30-33 cu Veszprem HC, 38-38 cu GOG, 32-27 cu FC Porto, 29-35 cu PSG Handball şi 29-28 cu HC Zagreb.

După 7 etape, campioana României are 7 puncte în clasamentul grupei A.

În etapa următoare, Dinamo Bucureşti va juca în deplasare returul cu Wisla Plock, chiar de Ziua naţională, în 1 decembrie.

Doar primele două clasate în fiecare grupă se califică direct în sferturile de finală, iar echipele de pe locurile 3-6 vor disputa meciuri în play-off, în 22 şi 30 martie 2023, urmate de sferturile de finală, în 10 şi 18 mai, respectiv Turneul Final Four, la Koln, în 17-18 iunie.

Deţinătoarea trofeului este FC Barcelona. Dinamo Bucureşti nu a trecut de faza grupelor în sezonul anterior.