Edi Iordănescu, criticat de Cornel Dinu: ,,Are un discurs mai mult de basme decât de realitate”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 05 octombrie 2021, ora 17:47,
Edi Iordănescu

Edi Iordănescu a fost luat în colimator după ce FCSB s-a impus la limită în meciul din etapa a 11-a Ligii 1, cu Chindia Târgovişte, scor 1-0.

Cornel Dinu, legendă a clubului Dinamo, a lansat o serie de critici la adresa antrenorului de la FCSB. Acesta nu vede nici un progres la FCSB şi crede că este dezonorat şi pentru tehnician că echipa a câştigat meciul cu dâmboviţenii printr-un penalty, în ultimul minut de joc.

,,Şi Iordănescu are un discurs mai mult de basme decât de realitate. Și după partida asta (n.r. cu Chindia) a avut din nou o intervenţie destul de coerentă de exprimare, dar ruptă de realitate. O echipă care profită din minutul 10 de eliminarea lui Kocic, cu pretenţiile pe care le are FCSB…

Nu se vede absolut deloc un progres în ceea ce înseamnă transformarea posesiei în finalizare. Acolo se lucrează pe nişte automatisme şi ultimii 30 de metri pot fi pregătiţi prin diferite procedee tehnice. Nu le vad din păcate la FCSB şi Edi Iordănescu e complet rupt de realitate, încearcă să caute scuze în faţa unei echipe care şi cu un jucatător mai puţin a făcut o figură onorabilă. Chiar mă gândesc la felul prin care atacă complet pe inspiraţia jucătorilor, deloc premeditat.

Nu ştiu dacă victoria asta, obţinută într-un moment fatidic, în ultimele secunde, printr-un 11 metri, e benefică. Dezonorant, şi pentru Iordănescu, şi pentru FCSB, pentru că nu văd, la calităţile jucătorilor pe care îi are, nu văd nişte combinaţii simple. N-au nicio scuză.”, a declarat Cornel Dinu, pentru Telekomsport.