Edi Iordănescu, mesaj clar pentru Gigi Becali: „Avem nevoie de jucători! Cu tineri nu câștigi campionatul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 august 2021, ora 23:40,
EDI IORDĂNESCU

Tehnicianul roș-albaștrilor a oferit prima reacție după al doilea său joc pe banca FCSB-ului, încheiat cu scorul de 1-4 pe terenul celor de la CFR Cluj!

Edward Iordănescu are un egal și o înfrângere de la venirea pe banca bucureștenilor și s-a arătat extrem de îngrijorat la finalul duelului din Gruia. Antrenorul i-a cerut din nou lui Gigi Becali să aducă câțiva jucători de experiență și consideră că în momentul de față echipa sa se bate doar pentru accederea în play-off.

„O partidă pierdută, la un scor greu de digerat. Trebuie să felicit adversarul, am întâlnit campioana României, care conduce detașat în campionat. Au trecut peste problemele lor, știam că pot face asta, cunosc bine grupul.

Ne pare rău, dar asta este diferența în momentul de față. E foarte greu să vorbim despre titlu, cât timp arătăm atâta naivitate, atâta fragilitate. CFR Cluj nu a avut ocazii în prima repriză, dar apoi a venit un gol cu șansă la Omrani. Am făcut greșeli multe, iar în repriza a doua ne-a pierdut capul. Aici se vede lipsa de experiență, lipsa de maturitate, lipsa de personalitate.

Am pierdut jucători cu calitate, iar cu tineri nu câștigi campionatul. Suprafața nu ne-a avantajat deloc. Fără 3-4 jucători cu experiență ne va fi greu să ținem nivelul, nu spun asta la nervi. Trebuie să strângem rândurile, nu putem câștiga titlul doar din talent.

Foarte greu gestionăm momentele cheie, CFR a speculat azi toate greșelile noastre. Mai avem nevoie de jucători, altfel ne vom bate să prindem play-off-ul. Au dispărut jucători grei de aici, echipa nu are maturitatea necesară. Banca noastră a fost astăzi ca o grădiniță”, a spus Edi Iordănescu, după eșecul cu CFR Cluj.