Edward Iordănescu a pierdut un jucător! A suferit o contuzie la cap și părăsește cantonamentul

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 23 martie 2024, ora 20:11,
Vasile Mogoș

Naţionala de fotbal României a remizat pe teren propriu, 1-1, cu Irlanda de Nord, într-un amical disputat pe Arena Națională din Bucureşti.

Vasile Mogoș va părăsi cantonamentul României, după ce a suferit o contuzia cu Irlanda de Nord

Oaspeţii au deschis scorul prin Jamie Reid, în minutul 7, după un contraatac pornit de la Conor Bradley.

„Tricolorii” au reuşit egalarea în minutul 24, când Dennis Man a preluat în careu şi a tras puteric, învingându-l pe portarul nord-irlandez Conor Hazard.

În minutul 41, după un duel aerian cu Brodie Spencer, Vasile Mogoș a rămas întins pe gazon. A primit îngrijiri medicale în afara suprafeței de joc și a putut continua meciul.

La pauză, însă, selecționerul Edward Iordănescu l-a înlocuit cu Deian Sorescu, iar după ultimul fluier al arbitrului a spus că jucătorul legitimat la CFR Cluj a suferit o comoție.

Pentru a se recupera, el nu va face deplasarea la Madrid, unde România întâlnește, marți, de la ora 21:30, naționala Columbiei, tot într-un amical.

Lotul deplasat în Spania pentru partida cu selecționata Columbiei va număra 28 de jucători. După ce ieri Nicușor Bancu a plecat la club, mâine va părăsi cantonamentul și Vasile Mogoș.

Fundașul dreapta a suferit o contuzie puternică la cap în prima repriză a meciului de aseară și a devenit indisponibil pentru partida de marți.

În urma investigațiilor amănunțite efectuate azi-noapte la spitalul Floreasca s-a constatat că jucătorul e în afara oricărui pericol, însă i s-au recomandat câteva zile de repaus.

Staff-ul echipei naționale le urează însănatoșire rapidă celor doi, Nicușor Bancu și Vasile Mogoș, și îi așteaptă la viitoarele acțiuni ale tricolorilor”, a transmis FRF, pe site-ul oficial.