Edward Iordănescu l-a remarcat pe Ianis Hagi în amicalul de la Madrid: „A adus personalitate în joc şi a şi marcat”

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 27 martie 2024, ora 12:55,
Ianis Hagi
Ianis Hagi

Naţionala de fotbal a României a pierdut cu 2-3 în fața Columbiei, amicalul care a avut loc pe Stadionul Civitas Metropolitano din Madrid.

„Ianis Hagi a fost o excepţie! A intrat excelent în meci, a adus personalitate în joc şi a şi marcat”, spune Edward Iordănescu

Naționala sud-americană a înscris prin Cordoba (6), Arias (35) și Asprilla (79), iar Hagi (84), și Tănase (90+4) au marcat golurile „tricolorilor”

Selecţionerul României, Edward Iordănescu, a subliniat că jucătorii din străinătate care nu evoluează la cluburi trebuie să facă eforturi pentru a se impune.

În următoarea perioadă marea provocare pentru băieţi, cei care au probleme la club, este să se impună. Cu mici excepții, nu poţi să ţii nivelul la astfel de jocuri dacă nu poţi să alergi, nu poţi să câştigi dueluri.

Ianis Hagi a fost o excepţie azi. El a intrat foarte bine meciul trecut şi a intrat excelent acum. A adus personalitate în joc şi a şi marcat.

Am stat azi-noapte până târziu cu staff-ul şi ne-am gândit, pentru că doream să începem cu el. Dar ne-am gândit la ce riscuri sunt, a jucat acum 4 zile 20 de minute, iar în campionat în ultima perioadă doar câte 3-4 minute sau nu a jucat.

L-am folosit la Bucureşti, iar acum dacă îl băgam de la început nu ştiam cum reacţionează, aşa că am preferat să îi dăm minute în repriza a doua şi până la urmă a intrat bine. Dar e altceva când joacă”, a transmis el.

Edward Iordănescu este încrezător că România va face o figură frumoasă la CE 2024

Selecționerul a reamintit că-și dorește ca „tricolorii” să se impună la echipele de club unde sunt legitimați. „Pe Man l-aş fi folosit din primul minut, dar am vrut să îi dăm minute şi lui Moruţan, aşa cum am vrut să îl vedem şi pe Nedelcearu, şi pe Opruţ.

Horaţiu Moldovan la fel a dat tot ce are mai bun azi, dar trebuie să meargă la club şi să se lupte, să se impună.

Avem încă prea puţini jucători la un nivel foarte bun. Nu mă bucură că unii au mers la mai bine, dar joacă mai puţin.

De Radu Drăguşin avem nevoie să se impună şi să devină o certitudine. Pe el l-am schimbat pentru că la pauză s-a simţit puţin încărcat, aşa e când nu joci, organismul reacţionează. De aceea spun că au nevoie de minute şi când au minute atunci vom avea o altă perspectivă.

Şi eu vă asigur că naţionala României este în creştere şi poate să facă o figură chiar frumoasă la European”, a explicat Iordănescu.

El se aştepta ca Ucraina să învingă Islanda în play-off şi să devină adversara României în Grupa E la EURO 2024.

Mă gândeam că Ucraina are prima şansă. E o echipă valoroasă, cu jucători de nivel foarte bun, care joacă la cluburi, care au continuitate.

Dacă până acum ne-am concentrat pe Slovacia şi Belgia, de acum vom începe culegerea de informaţii şi date despre Ucraina. Trebuie să îi studiem cât mai bine şi să luăm deciziile corecte în perioada care urmează”, a încheiat Iordănescu.