Etapă intermediară în play-off-ul Ligii 2! FK Csikszereda și CS Mioveni au remizat în primul meci al rundei

Articol de Gabriel Ion - Publicat miercuri, 10 aprilie 2024, ora 18:19,
CS Mioveni
CS Mioveni

Play-off-ul Ligii programează, azi și mâine, meciurile din etapa a 3-a, la finalul cărora Unirea Slobozia își poate consolida poziția de lider.

FK Csikszereda și CS Mioveni au încheiat la egalitate, 1-1, în primul meci din etapa a 3-a

Primele echipe care au intrat pe teren au fost FK Csikszereda și CS Mioveni. gazdele au deschis scorul în secundele de prelungire ale primei reprize. Nagy a executat o loivitură liberă de pe dreapta, iar Blănaru, încercând să dejaeze, a lovit mingea cu tibia, trimițând-o în propria poartă.

Repriza a doua a fiost marcată de trei decizii controversate ale asistentului Adrian Noroc. În minutul 78, Costea a fost împins din spate de Vereș în careul gazdelor, iar mingea l-a lovit în cotul drept pe mijlocașul harghitenilor, după care a ieșit în aut de poartă. Noroc nu i-a semnalizat centralului cele două infracțiuni și nici mnu a dat corner, ci aut de poartă.

Câteva zeci de secunde mai târziu, același Costea a plecat dintr0-o poziție suspectă de ofsaid, a centrat în fașa porții, iar Stan a restabilit egalitatea.

În minutul 85, tot Costea a scăpat singur cu portarul, iar Noroc a semnalizat ofsaid, deși între atacant și portarul gazdelor mai era un jucător de la FK Csikszereda.

În urma acestui rezultat, FKCsikszereda este pe locul 4, cu 36p, dar poate fi depășită de Gloria Buzău, dacă învinge mâine CSC Șelimbăr, CS Mioveni este ultima, cu 35p.

Prima poziție este ocupată de Unirea Slobozia, cu 46p, urmată de CSC Șelimbăr (43p) și Corvinul (43p), dar ultimele două nu au drept de promovare, fiind cluburi de drept public.