EURO 2020 | Cu Haţegan la centru, Polonia, în 10 oameni, pierde la St. Petersburg cu Slovacia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 14 iunie 2021, ora 20:52,
Russia Soccer Euro 2020 Poland – Slovakia

Meciul dintre Polonia şi Slovacia, din ziua a patra de la EURO 2020, condus la centru de Ovidiu Haţegan, s-a terminat cu scorul de 1-2.

Golurile partidei din cadrul EURO 2020, disputate la Sankt Petersburg au fost marcate de către Wojciech Szczesny (autogol)în minutul 17 şi Milan Skriniar, în minutul 69, pentru Slovacia, respectiv Karol Linetty, în minutul 46, pentru Polonia.

Sursa foto: Profimedia Images

Prima repriză a jocului a început-o mai bine Slovacia, care a avut prima ocazie în minutul 14, dar şutul trimis de Duda a trecut cu puţin pe lângă poarta lui Szczesny. N-a mai durat mult, iar minutul 17 a adus deschiderea de scor, după ce Mak a şutat la colţul scurt, iar mingea a ricoşat apoi în portar şi ulterior în poartă.

Polonia a încercat să ofere replica, dar şutul lui Krychowiak nu şi-a atins ţinta, iar rezultatul primei reprize a fost de 0-1.

Repriza a doua a început în forţă pentru Polonia. Linetty aduce egalarea, după ce a fost servit excelent de către Rybus. În minutul 63, Polonia a rămas în 10 oameni, după ce Krychowiak a văzut al doilea galben, în urma unui fault făcut la mijlocul terenului.

După ce Krychowiak a văzut cartonaşul roşu, Polonia a mai primit o lovitură. Milan Skriniar face 2-1 pentru Slovacia, după ce a fost lăsat liber în careu. Fundaşul a şutat direct în plasa lui Szczesny. Polonia a încercat să egaleze situaţia de pe tabelă, însă totul a fost în zadar.

Ovidiu Haţegan pune capăt meciului din grupa E, care se termină cu scorul de 2-1 pentru Slovacia, după ce polonezii au jucat 30 de minute în inferioritate numerică. Din grupa E mai fac parte Spania şi Suedia, care se vor înfrunta de la ora 22.00.

Echipele de start:

• Polonia: Szczesny – Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus – Linetty, Krychowiak, Klich – Jozwiak, Lewandowski, Zielinski

• Rezerve: Skorupski, Fabianski, Dawidowicz, Kedziora, Kezlowski, Swiderski, Moder, Placheta, Frankowski, Swierczok, Helik, Puchacz

• Slovacia: Dubravka – Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan – Karaslin, Kucka, Hromada, Mak – Duda, Hamsik

• Rezerve: Kuciak, Rodak, Vavro, Gregus, Weiss, Suslov, Benes, Hrosovsky, Hancko, Duris, Lobotka, Koscelnik

Cum arată programul meciurilor care au mai rămas de disputat la EURO 2020 pe Arena Naţională

• 17 iunie, Ucraina – Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
  • 21 iunie, Ucraina – Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
  • Optimi de finală: 1F – 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Citeşte şi EURO 2020 | MOTIVUL PENTRU CARE AUTORITĂŢILE NU AU TRAS ACOPERIŞUL ARENEI NAŢIONALE