EURO 2020 | „Dragonii” i-au ucis pe „ieniceri”! Ramsey a fost eroul Țării Galilor în victoria cu Turcia

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 16 iunie 2021, ora 20:54,
ramsey
ramsey

Țara Galilor și-a mărit șansele de a ajunge în optimile de finală ale Euro 2020, după ce a învins Turcia cu 2-0, la Baku.

Galezii au dominat prima repriză, iar Ramsey i-a exasperat pe fanii britaniilor cu două ratări incredibile. A treia oară, mijlocașul lui Juventus a reușit să fructifice pasa excelentă a lui Bale printre fundașii adverși și a deschis scorul pe arena din Azerbaidjan.

De partea cealaltă, Burak Yilmaz și Cengiz Under au încercat să fie periculoși. Tot căpitanul naționalei semilunei a irosit o nouă oportunitate de egalare după pauză atunci când a reluat acrobatic în urma unei lovituri de colț. Meciul putea fi rezolvat în minutul 62, însă Bale a trimis de asemenea peste poartă o lovitură de la 11m obținută tot de el.

După ce Demiral a ratat egalarea în minutul 86, galezii au marcat golul care a închis tabela prin Connor Roberts, la ultima fază a partidei.

Iată cum se prezintă clasamentul grupei în acest moment înaintea partidei dintre Italia și Elveția.

Pe arena din Baku au evoluat următorii jucători :

Turcia: Cakir – Celik, Ayhan, Soyuncu, Meraş (Muldur ’73) – Karaman (Dervişoglu ’75), Calhanoglu, Yokuşlu (Demiral ’46), Tufan (Yazici ’46), Under (Kahveci ’83) – Yilmaz. Selecţioner: Şenol Guneş.

Ţara Galilor: Ward – Roberts, Mepham, Rodon, Davies – Morrell, Allen (Ampadu ’73) – Bale, Ramsey (Wilson ’85), James (Williams ’90) – Moore. Selecţioner: Rob Page.