EURO 2020 | Meciul Țara Galilor – Elveția a furnizat prima surpriză a turneului final

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 12 iunie 2021, ora 17:55,
2-profimedia-0615400310

Țara Galilor și Elveția au remizat, scor 1-1, sâmbătă, la Campionatul European de Fotbal, în cadrul Grupei A.  Meciul a avut loc pe stadionul Baku Olympic Stadium din Azerbaidjan.

Galezii au început bine partida, iar în minutul 15 Kieffer Moore a trimis cu capul pe poartă. Portarul Yann Sommer a respins în corner.

Elveția a replicat în minutul 26. Haris Seferovic a trimis puțin pe lângă bara din stânga. În prelungirile primei reprize, Elveția a ratat o nouă ocazie mare de gol. Embolo i-a pasat lui Seferovic, dar atacantul a trimis peste poartă.

Deschiderea de scor a avut loc în minutul 49. Xherdan Shaqiri a executat o lovitură de corner, iar Breel Embolo a marcat pentru Elveția, cu o lovitură de cap.

Gazlezii au restabilit egalitatea în minutul 74. Kieffer Moore a egalat tot cu o lovitură de cap, din centrarea lui Josef Morrell. Cu trei minute înainte de final, Elveția a marcat dar golul nu a fost validat de VAR, pe motiv de offside.

Tot sâmbătă, de la ora 19:00, Danemarca va primi replica Finlandei, chiar la Copenhaga, în Grupa B, iar de la ora 22:00 la Saint Petersburg,  Rusia va evolua împotriva Belgiei, în Grupa B. Vineri, Italia a învins Turcia cu 3-0.

Cele două echipe

Ţara Galilor: Ward – C. Roberts, Rodon, B. Davies, Mepham – Morrell, Allen, Ramsey (Ampadu ‘90+3) – James (Brooks ’75), Moore, Bale. Selecţioner: Rob Page.

Elveţia: Sommer – Elvedi, Schär, Akanji – Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodríguez – Embolo, Shaqiri (Zakaria), Seferovic (Gavranovic ’84). Selecţioner: Vladimir Petkovic.

elvetiatara galilorfotbalrealitateaeuro1-1