EURO 2020 | Ungaria – Portugalia 0-3! Ronaldo, dublă la Budapesta!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 iunie 2021, ora 21:07,
Public Ungaria – Portugalia/Sursa foto: Profimedia Images

Portugalia a debutat cu o victorie la scor la EURO! La Budapesta s-a jucat cu stadionul plin, iar campioana europeană a învins Ungaria cu 3-0.

Ungaria – Portugalia, primul meci din Grupa F, s-a jucat cu 67.000 de fani în tribunele Puskas Arena. Campioana europeană a început bine, însă Gulacsi a avut răspunsurile perfecte la ocaziile lui Diogo Jota. Ungaria a rezistat bine până în final. Cu zece minute înainte de final, Schon a marcat cu un şut la colţul scurt, însă portughezii au răsuflat uşuraţi după ce reuşita a fost anulată pentru ofsaid.

Victoria Portugaliei a prins contur în ultimele minute. Guerreiro a deschis scorul cu un şut deviat, iar Cristiano Ronaldo a transformat o lovitură de la unsprezece metri. În prelungiri, Ronaldo şi-a trecut în cont dubla şi a ajuns la 106 goluri internaţionale.

Starul portughez este la trei goluri de recordul iranianului Ali Daei. Portugalia a obţinut primele trei puncte în grupă şi se pregăteşte pentru duelul cu Germania.

sursa foto: Profi Media Images