EURO 2020 | VIDEO | Anglia – Scoţia 0-0. Entuziasm spulberat

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 18 iunie 2021, ora 23:48,
ANGLIA VA CĂUTA VICTORIA CU CEHIA

Anglia şi Scoţia s-au întâlnit pe Wembley într-unul dintre cele mai aşteptate dueluri din faza grupelor EURO 2020. 22.500 de fani au fost în tribunele stadionului londonez. Confruntarea de la Londra s-a încheiat cu o remiză albă, rezultat dezamăgitor pentru fanii echipei lui Gareth Soutghate.

Suporterii au făcut spectacol în oraş încă de la începutul după-amiezii. Mii de scoţieni şi-au dat întâlnire în Leicester Square şi au încălzit atmosfera până la ora de start a partidei.

Southgate a făcut o singură modificare faţă de meciul de debut cu Croaţia. Shaw i-a luat locul lui Trippier în flancul stâng al apărării. Anglia a avut cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. John Stones a nimerit bara după o lovitură de colţ, în minutul 11. Tabela a rămas însă nemodificată până la pauză.

În repriza a doua, jocul s-a echilibrat, iar Scoţia a avut cea mai mare ocazie de gol. Reece James a respins de pe linia porţii la voleul lui Dyke.

Anglia – Scoţia s-a terminat cu o remiză albă, iar entuziasmul gazdelor de pe Wembley a scăzut după al doilea meci la EURO. 11-9 în favoarea Scoţiei a fost raportul final al şuturilor spre poartă.