EXCLUSIV | Reacția unui fost fotbalist al FCSB după eșecul în fața marii rivale: „Nu cred că se pune problema asta”

Dinamo a ajuns în sferturile Cupei României, după ce a obținut primul succes în fața celor de la FCSB în această competiție în ultimii 18 ani.
În noiembrie 2002, câștigau ultima dată roș-albii un duel direct în Cupa României. De atunci au trecut 7 partide în care roș-albaștrii s-au impus de 4 ori, iar 3 meciuri s-au încheiat la egalitate.
„Cred că Dinamo a meritat să castige, a controlat mult partida, nici FCSB nu a aliniat titularii obișnuiți, însă a fost un derby și trebuia să facă tot posibiul sa câștige. Dinamo a făcut mai mult, au jucat 60 de minute mult mai bine decât FCSB, nu a mai contat că pe final FCSB a început să domine, dar degeaba”, a punctat Laurențiu Diniță, în exclusivitate pentru realitateasportiva.net.
Acesta a identificat și motivul eliminării deținătoarei trofeului încă din optimile de finală.
„Nu cred că se pune problema că nu și-au dorit calificarea, cred că i-au luat prea de sus pe cei de la Dinamo, au avut meci și acum o săptămână în Liga 1 și au câștigat. Au crezut că o să fie meciul ușor.
Au gândit că o să intre cu o echipă în prima repriză și după pauză o să schimbe însă nu au putut face nimic. Dacă nu ești concentrat de la început, să fii focusat pe meci cu o zi, două înainte, nu mai poți să îți revii în timpul jocului, asta este clar”, a mai subliniat fostul jucător al roș-albaștrilor.