Farul rămâne lider după victoria cu UTA de pe teren propriu. Oaspeții au jucat 38 de minute în inferioritate

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 02 octombrie 2022, ora 21:00,
Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa şi-a consolidat poziţia de lider al Superligii de fotbal, după ce a învins-o pe UTA Arad cu 2-0 (1-0), pe teren propriu.

Farul a acumulat 27 de puncte după victoria cu UTA

Meciul a avut loc la Ovidiu, a contat pentru Etapa a 12-a din Superligă, iar Farul a deschis scorul prin Denis Alibec, în minutul 19, din penalty.

UTA a avut şansa să întoarcă soarta partidei în repriza secundă. Oaspeții au beneficiat și ei de o lovitură de la 11 metri, în minutul 52, după ce Jeremy Corinus a faultat în calitate de ultim apărător. De altfel, jucător a și fost eliminat.

Numai că Virgiliu Postolachi a șutat peste poartă, iar Farul a rămas în avantaj. Echipa pregătită de Gheorghe Hagi a marcat al doilea gol prin Carlo Casap, care a reluat în plasă mingea respinsă în față de portarul Florin Iacob.

Pentru Farul este a treia victorie consecutivă și a acumulat 27 de puncte. Echipa de la malul mării poate fi ajunsă de Rapid, dacă învinge luni Chindia, în deplasare. La rândul ei, UTA se află la a doua înfrângere consecutivă.