VIDEO | FC Botoșani, victorie cu FC Argeș, într-un meci cu ocazii uriașe de ambele părți

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 05 noiembrie 2021, ora 23:23,
FC Argeş – FC Botoşani

FC Botoșani s-a impus în deplasarea de la FC Argeș, scor 1-0, în etapa cu numărul 15 din Liga 1.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Edjouma, în minutul 43.

În prima repriză, raportul ocaziilor a fost în favoarea piteștenilor, dar scorul pe tabelă a fost de partea moldovenilor. Teles, Fatai, cu o minge care a șters bara, și Tofan au amenințat poarta lui Pap.

În schimb, la oaspeți, Mateu Santos a ratat o oportunitate singur cu goalkeeper-ul advers. La pauză, aceștia au intrat în avantaj după ce Edjouma a împins în poartă o minge deviată de Șeroni, la un corner executat de vedeta Ongenda.

În partea a doua, gazdele au căutat egalarea, prin Honciu și Dumitrașcu, dar fără rezultat. FC Botoșani a amenințat, în câteva rânduri, prin Racovițan, Braun și Fili, însă fără a reuși să-și dubleze avantajul.

În cele din urmă FC Botoșani s-a impus cu 1-0 și urcă pe locul patru, cu 27 de puncte, după 15 etape.

De partea cealaltă, FC Argeș rămâne pe locul nouă, cu 21 de puncte.

Echipele de start:

FC Argeș: Greab – Tofan, Turda, Miguel, Latovlevici – Honciu, Dumitrașcu – Ișfan, Palic, Teles – Fatai; Rezerve: F. Croitoru, Telcean, Moisie, Pițian, Boldor, Mușat, Viana, Cr. Dumitru, Said; Antrenor: Andrei Prepeliță

FC Botoșani: E. Pap – Braun, Racovițan, Dawa, Șeroni – E. Papa, Edjouma, Țigănașu – Ongenda, Santos, M. Florescu; Rezerve: M. Contra, Patache, Dragu, D. Croitoru, Tîrcoveanu, Petkovski, Fili, M. Roman, Souza Silva; Antrenor: Marius Croitoru