FC U Craiova 1948, a 6-a victorie în 7 meciuri în fața Rapidului! Giuleștenii au jucat o oră în inferioritate

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat sâmbătă, 10 septembrie 2022, ora 23:49,
FC U Craiova 1948 se află la a treia victorie pe teren propriu în acest sezon al Superligii, după 3-1 cu CFR Cluj (Etapa a 2-a) și 1-0 cu Sepsi (Etapa a 8-a)

Echipa FC U Craiova 1948 a învins Rapid cu 1-0, pe teren propriu, la Târgu Jiu, în Etapa a 10-a a Superligii.

Rapid a câștigat un singur punct în șapte meciuri cu FC U Craiova 1948

Golul a fost marcat de Sibide, după o pasă a lui Gabriel Iancu. Inițial, golul a fost anulat pentru ofsaid, dar arbitrul de centru a consultat sistemul VAR și a revenit asupra deciziei.

În minutul 29, rapidistul Alexandru Ioniţă a fost eliminat după o intrare cu talpa în zona gleznei stângi a lui Vlad Achim.

Iniţial, arbitrul Marian Barbu i-a arătat lui Ioniță cartonaşul galben. dar după consultarea sistemului VAR l-a eliminat pe rapidist.

În precedentele şase meciuri directe disputate în Liga 2 şi după promovare, FC U Craiova 1948 a pierdut un singur punct în fața Rapidul, într-un meci încheiat fără gol marcat.

Adrian Mutu a fost operat de urgență după o criză de apendicită acută

Rapid nu l-a avut pe bancă pe antrenorul principal Adrian Mutu. Acesta a fost operat de urgență după o criză de apendicită acută. Intervenția chirurgicală a avut loc la Spitalul de Urgență Floreasca din București.

Veştile sunt bune. A fost operat, s-a trezit. Acum 40 de minute am vorbit cu el, totul a decurs bine. Este în Bucureşti la spital. Sincer să fiu nu ştiu când l-a apucat. Pe mine m-a sunat Niculae şi mi-a spus.

Operaţia dacă a decurs bine nu cred că trebuie să stea mai mult de 2 zile, dar după are probabil nevoie de 4-5 zile de pauză”, a declarat Victor Angelescu, unul dintre cei doi acționari de la Rapid.